Refleksoterapija za otroke
Obrazna refleksoterapija zajema tudi učinkovito in neinvazivno pomoč otrokom z razvojnimi, vedenjskimi in učnimi težavami. Z refleksoterapijo na naraven in prijeten način pomembno pripomoremo k lajšanju in odpravljanju otrokovih težav. Vse več otrok, in s tem njihovih staršev, se namreč sooča z raznovrstnimi težavami in stiskami, za katere težko najdejo ustrezen terapevtski pristop, ki bi bil hkrati celosten, prijeten za otroka, učinkovit in brez stranskih učinkov. Refleksoterapija vse to je. Zato je zelo uspešna metoda pri otrokovih težavah kot so:
- težave na področju motorike/gibanja,
- pomanjkanje pozornosti in motnja hiperaktivnosti (ADHD),
- lažja oblika avtizma,
- težave na področju govora in razumevanja,
- učne težave,
- disleksija, diskalkulija,
- težave z vidom in sluhom,
- vedenjske težave,
- težave s socializiranjem,
- preobčutljivost,
- pretiran strah, panični napadi,
- ponavljajoča se vnetja ušes,
- alergije,
- zaprtje…
MNENJA STARŠEV OB NAPREDKU OTROK Z REFLEKSOTERAPIJO:
S sinom Kristjanom, ki je star 4 leta, sva obiskala obrazno refleksoterapijo zaradi težav v komuniciranju, razumevanju, pozornosti in zaradi pogostega trmarjenja. Sin je z govorom začel zelo pozno. Njegove prve besede pri dveh letih in pol letih pogosto niso imele pomena, odgovarjal je nepravilno na vprašanja, kot da ni razumel navodil in prisotna je bila neizprosna trma in jok. Pri treh letih smo se oglasili najprej v razvojni ambulanti, kjer je delavna terapevtka z igro poskušala pomagati pri razvoju, vendar uspeh je bil zelo majhen, terapije pa so se nemalokrat končale v solzah in s trmo. Ko je bil sin star 4 leta, ni želel barvati, risati, sestavljati, ni maral družabnih iger, delati z bucikami, čopiči in podobnimi igrami, s katerimi se je učil na učnih urah. Predlagali so nam druge ambulante za pomoč otrokom s težavami v razvoju. Ob tej novici sem bila razočarana, a nisem želela tako hitro odnehati. Takrat, na veliko srečo, sem spoznala obrazno refleksoterapijo pri Nataši Kos Križmančič, zaradi česar sem danes presrečna mama. Kristjan je zdaj popolnoma drug malček, obrazno refleksoterapijo obiskujeva drugič, razumevanje je odlično, govor se je izboljšal, podaja lepe stavke, veliko sprašuje, ima večjo željo po družbi in tudi manj je bolan na dihalih. Obrazna refleksoterapija poteka zelo prijetno, sproščujoče in neboleče. Ne morem se načuditi, da lahko 4 letni fant, poln energije, leži eno uro, včasih med terapijo tudi zaspi. Obenem smo sprejeli nove prehranske navade, ki nam jih je predstavila terapevtka Nataša in pomagajo pri razvoju našega Kristjana. Moram priznati, da sedaj resnično uživam v sinovi družbi, kot že dolgo ne. Zelo sem vesela, ko se igrava družabne igre, postal je tudi zelo zvedav, rad raziskuje, zelo rad posluša branje knjig. Kaj naj rečem, zadovoljna sem in brez skrbi, saj je postal prekrasen fant, ki bo brez težav čez nekaj let zakorakal v šolo kot njegovi vrstniki. Najbolj pa me veseli, da so napredek opazili tako sorodniki kot tudi vzgojiteljice v vrtcu.
Matic je star 6 let. Obiskuje prvi razred OŠ. Od nekdaj je bil nekaj posebnega. Njegove prve težave so se začele takoj ob vstopu v šolo. Vzgojiteljica nas je opozorila, da Matic včasih presliši navodila, ki jih poda in da noče sodelovati. Ugotovila sem, da ima motnje koncentracije. Odločili smo se, da mu šola dodeli dodatno pomoč. Vendar sem bila skeptična glede vsega in sem začela iskati še kakšno drugo rešitev za otroka. V reviji Misteriji sem zasledila članek o Obrazni refleksoterapiji Sorensensistem, kjer je v intervju odgovarjala Nataša Kos Križmančič. Gospo sem kontaktirala in januarja 2016 dobila datum, da pripeljemo Matica. Na posvetu nas je spraševala o otrokovih vsakdanjih stvareh, kaj pri njem opažamo, kako se obnaša doma ali zunaj doma in o njegovih navadah. Sledila je obrazna refleksoterapija. Otrok se najprej nikakor ni mogel umiriti, potem pa je zadeva le stekla. Od takrat je na posebni dieti brez sladkorja, bele moke in mleka. Jedilnike smo zanj priredili tako doma kot v šoli. Z vsako nadaljnjo terapijo je otrok začel v šoli sodelovati, doma je redno delal domače naloge. Prej smo ga morali prositi, da jo je naredil, sedaj pa se loti zadeve sam. Postal je tudi bolj umirjen in skoncentriran. Sedaj nas čaka še nekaj terapij, in vem, da bo otrok z vsako nadaljnjo še bolj dozorel. Še enkrat hvala gospe Nataši za pomoč in svetovanje pri našemu Maticu.
mama Mojca
Adam je po terapijah začel več jesti in piti. Na stranošče gre zato večkrat, voda in blato pa sta enaka kot pred terapijami. Enostavne sladkorje smo 95% izključili, redno pa uživa olje Omega 3 kisline in poleg vode pije nesladkan čaj. Adam vsakomur, ki mu ponudi kaj sladkega, pove, da tega ne sme. Sam se zelo zaveda pomena prehrane in je pri tem tudi sam zelo dosleden. Opažamo, da je Adam bolj vesel in večino časa dobre volje. Tudi pri izvajanju različnih dejavnosti za katere je potrebna koncentracija in motivacija je napredoval. Še ne dolgo nazaj, smo ga morali spodbujati k npr. striženju, barvanju, risanju in drugih dejavnosti za katere se je potrebno usesti in umiriti. Sedaj že nekaj dni sam izbira naštete dejavnosti, si poišče material in ustvarja. Tudi vzgojiteljica je povedala, da je veliko bolj strpen do stvari, ki jih prej ni znal tolerirati. Predvsem je bilo govora o čakanju v vrstah, preoblačenjem v garderobi.
družina Matanović
Ker sva kot starša pri najinemu 5 letniku, vedno bolj opažala spremembe v vedenju v smislu motnje pozornosti, kratkotrajne koncentracije in hiperaktivnosti s pogostimi izpadi trme, s kričanjem in jezo, na kar so nas opozorili tudi v vrtcu, sva se odločila da morava nekaj ukreniti. Glede prehrane sva bila prepričana, da je dosti na tem, tako da sva to že prej omejila uživanje bele moke, belega sladkorja in procesirane prehrane. Sama sem prebrala nekaj člankov na temo refleksoterapije in se odločila poskusiti. Na veliko srečo sem zasledila nastop ga. Nataše v eni izmed jutranjih oddaj na televiziji in internetu. Prepričala me je s svojo toplino in srčnostjo, tudi v živo. Pri sinu je bilo že po drugi terapiji čutiti spremembo, ki se je kazala z sodelovanjem pri vsakdanjih aktivnostih za katere bi včasih porabili veliko energije in pregovarjanja, predvsem pa se v veliki meri kaže kot samoustvarjanje in risanje s katerim se zamoti lahko tudi eno uro na dan. Lažje sprejema nekatere spremembe in uživa v druženju s sovrstniki. Zelo sem vesela, ko skupaj brez izpadov trme sprejemamo kompromise in opažam, da je bolj vesel in zadovoljen. Gospa Nataša, hvala Vam za pomoč.
mamica Marina
Podatki za plačilo terapije:
Refleksoterapija, Nataša Kos Križmančič s.p.
Ulica bratov Martinec 14a
1000 Ljubljana
IBAN: SI56 6100 0001 4141 783
SWIFT/BIC: HDELSI22
Namen plačila: terapija za otroka